Bu Web sitesi sağ tıklama özelliğini devre dışı bırakmıştır. Fotoğraflar ile ilgili görüşmek ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
logo

Yıldız pozlama nasıl yapılır?

Merhaba;
Fotoğrafçılık ile ilgili bende kendi bilgilerimi, tecrübelerimi aktarabilmek adına yazmaya karar verdim. Çok sevdiğim uzun pozlama çekimlerinin belkide en görsel olanı olan “Yıldız Pozlama nasıl yapılır” konusu ile başlamak istedim.

Eksiklerim yanlışlarım var ise affola. Yorum kısmına yada bana yazarsanız (özellikle eksikleri) bu metni okuyan her okuyucunun öğrenmesi adına mutluluk duyuyor olacağım.

Balık tutmak gibi, avcılık gibi hatta askerlik gibi bir şeydir yıldız pozlamak. Tüm kontrol sizde olursa mutlak başarı sizi bekliyor. Ayrıca fotoğrafa baktığınızda alacağınız haz yanınıza kar kalıyor. Şimdi bu meşakkatli yöntem hakkında kısa bir özet geçelim.

Bu yöntemde dediğim gibi kontrol her daim sizde olmalı. Bu sebeple hava durumuna tam anlamı ile hakim olmamız gerekmekte. Bulutlu ve yağışlı havalarda berrak gecelerde yıldız pozlamak gerekmekte. O sebep ile ilk adım hava şartlarından emin olmaktan geçmekte.

Yıldız pozlamak uzun pozlama ile yapılır. Fotoğraf makinelerimizin pilini çabuk bitiren bir aktivite olacağı için yanımızda yedek piller olmalı. bu pillerin tamamı da dolu olmalı. Eğer bağlanabilme ihtimali varsa batery grip veya dışarıdan direk besleme kullanılmalı. Tam pozlamanın ortasında şarjınızın bitmesini istemeyeceğimizi düşünüyorum.

Diğer ekipmanlara bakacak olursan geniş açılı bir lens . Çok sağlam yapılı bir tripod, ışıkla boyama yapmak için bir el feneri, doğa koşullarına uygun kıyafetler sıkılmamak için müzik çalar uygun olacaktır.

Yıldız pozlanacak alan direk ağaçlar tarafından engellenmeyen(Gökyüzü). Rüzgarlı olmayan mümkünse aydınlık olmayan bir yer olmalıdır. Bu da tepe dağ gibi yerler manasına gelmektedir.

Makinemizi ve tripodumuzu çok sağlam kurduktan sonra kadrajımızı yapıp Hazırlık kareleri çekerek(Yüksek ISO kullanarak bir kaç fotoğraf çekmek ve bu fotoğraflar ile netleme yaptıktan sonra makine ayarınızı EN DÜŞÜK ISO değerine almamız) kadrajımızı ve netliğimizi kontrol etmeliyiz.

Netlik yapıldıktan sonra Lensi manuel netlemeye almalı, lensin varsa titreşim engelleme fonksiyonunu kapatmalı raw çekim yaptığımıza emin olmalıyız.

Pozlama süreleri ve alacağınız sonuçlar;

Ortam tam anlamı ile karanlık ise 30-45 dakika arasında yapılacak pozlamalarda uzun ve belirgin dairesel yıldız izleri elde edeceksiniz.
Yıldızlar 30 saniye sonra dönme hissini fotoğrafa yansıtmaktadır(Yaklaşık). Eğer dönen yıldızları değilde yıldızlı bir gökyüzünü çekmek istiyorsak 20-30 saniye pozlayarak ve diyaframımızı maksimum açıklığa getirerek çekim yapmamız gerekmekte. Doğal olarak pozlamayı dengelemek için ISO kullanmak gerekecek makinemizin izin verdiği maksimum ISO başarısı değerine kadar yükselerek denemeler yapılabilir. Daha sonra bilgisayardan Raw üzerinden gürültü azaltması yapabiliriz.

Kadraja dahil edilecek ağaç kaya ve benzeri objeler el feneri ile aydınlatılarak (Işık ile boyama) kadraj zenginleştirilebilir.

Çok uzun dönen yıldız fotoğrafları elde etmek isteseniz de 30 dakikalık periyotlarda birbiri ardına yeniden pozlamalar yaparak bilgisayar üzerinde bu fotoğrafları birleştirmeyi deneyebilirsiniz.Unutmayın kameranın HİÇ BİR ŞEKİLDE hareket etmemesi gerekiyor.

Son tavsiye ise hemen hemen her makinede çekim esnasında oluşan kumlama etkisi azaltmak üzere bir menü bulunur ve hemen hemen her makinede bu açık haldedir. Yıldız pozlarken veya uzun pozlama yaparken bu özelliği kapatmazsanız makineniz uzun bir süre bu iş ile meşgul olacağından çekimler arasında çok uzun süreler beklemek zorunda kalabileceğinizi hatırlatmak istiyorum.

30-40 dakikalık uzun pozlamalar sensör hatalarına sebebiyet verebileceği daha önceden kullanıcılar tarafından belirtilmiş. ayda yılda bir kez yapmanın çok büyük sonuçları olacağını düşünmüyorum fakat yine de kontrolü elden bırakmamalı mümkünse yedek makinemiz ile bu işe girişmeliyiz( hobi ve öğrenme aşamasında özellikle).

Zor meşakkatli ve yorucu bir teknik ama sonuçlar muazzam..

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar ışığınız bol olsun . Kalın sağlıcakla..

Ayrıca aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi de ihmal etmeyin Görüşmek üzere..
Sosyal medya hesaplarım;
Instagram
Youtube
Twitter
Facebook
Ayrıca kulübe katılmak isterseniz Anadolu Fotoğraf Kulubü Instagram hesabını da takip ediniz.
Anadolu Fotoğraf Kulubü

Leave a comment