Bu Web sitesi sağ tıklama özelliğini devre dışı bırakmıştır. Fotoğraflar ile ilgili görüşmek ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
logo

Nikon Z Serisi Full Frame Aynasız Fotoğraf Makinasını Tanıttı

Aylar süren sızıntı haberler, teaserlar ve söylentilerden sonra yeni Z Serisi full frame sensörlü aynasız fotoğraf makinalarını bu sabah yaptığı global etkinlik ile tanıttı.

Nikon, Z Serisini iki kamera, üç lens ve bir lens adaptörü ile piyasaya sürecek.

Yeni Z Objektif Bağlantısı

 

Nikon, küresel lansman etkinliğinde “100 yılı aşkın süredir optik teknolojilerimizi geliştiriyoruz” dedi. Z Serisi, Nikon’un optik performansını yükseltmek için tasarlanmış yepyeni bir objektif yuvası  sunuldu.

Z montajı, 55mm’lik bir iç çapa ve f / 0.95 kadar hızlı ve ince bir gövde tasarımına izin veren 16 mm’lik bir flanşlı odak mesafesini kullanacak. Ayrıca Nikon’un F yuvası ile daha önce mümkün olmayan diğer lens özelliklerine de kapıyı açmayı düşünüyor.

F-mount lensler yeni FTZ Mount Lens Adapter kullanılarak Z mount kameralarla tamamen uyumlu olacak.

Nikon, yeni objektif yuvasının Z mount ile amaçladığı şey tam olarak yeni aynasız fotoğraf makinası serisini piyasaya sürerken lens sıkıntısını sıfıra indirmek, mevcut Nikon kullanıcılarının bu makinelerini almaları sağlamak. Marka değiştirerek yeniden lens yatırımı yapmamaları için kendi lehine avantaj sağlamak olarak yorumluyorum. Yani günümüzde yeni bir fotoğraf makinası almak isteyecek bir Nikon kullanıcısı elindeki mevcut lensleri Z mount lens yuvası ile yeni aynasız fotoğraf makinesinde sorunsuz kullanabileceğinden Nikon Sony’e karşı kan kaybetmenin önüne geçmek için büyük bir adım atmış gibi görünüyor…

 

Nikon Z7: O bir amiral gemisi aynasız fotoğraf makinası

Nikon D850 nin yanına bir amiral gemisi daha oturtarak tercih olarak aynasız sistemini seçeceklere de alternatif olarak sunmuş oluyor Nikon Z7’yi açıklanan özelliklerine bakacak olursak Sony Alpha A7R III ‘e birebir rakip olarak üretildiğini varsayabiliriz. Gelelim teknik özelliklere;

 

Kamera, 64-25,600 doğal ISO değerine sahip 45,7 megapiksel arka aydınlatmalı tam çerçeve CMOS sensöre sahip. Kullanılan sensör d850’ile aynı mı bilmiyorum ama aralarında bir dünya fark olmayacağı aşikar. Bu da yüksek ve kaliteli görüntü ürettiğine inanmamızı sağlıyor. 9fps sürekli çekimi destekleyen Z7,  EXPEED 6 görüntü işlemcisinden aldığı güç ile yönetilecek.

Nikon etkinlik sırasında yeni birde netleme sisteminin bu iki fotoğraf makinası ile kullanıldığını söylerken bu sistemi “Devrimci” olarak nitelendirdiler. Z7, vizör alanının% 90’ını kapsıyor ve 493 AF noktasına sahip. Otofokus sistemini konusunda  da oldukça kendisine güveniyor.

Nikon Z6: Yüksek hızlı, minik dev!

Yeni Nikon Z6, çok yönlü, yüksek hızlı  bir kamera olacak şekilde tasarlanmış. 100-51200 doğal ISO aralığı ile arka aydınlatmalı 24.5 megapiksel tam çerçeve sensörüne sahip. EXPEED 6 görüntü işlemcisi ile desteklenen Z6, 12 fps sürekli çekim yapabiliyor.

273 nokta  algılamalı otofokus sistemi var.

Z7 ve Z6 Paylaşılan Özellikleri

Her ne kadar dışarıdan Z7 ve Z6 aynı fotoğraf makinasıymış gibi dursa da gövdelerinin altında farklı teknolojiler barındırıyor. Bu iki aynasız fotoğraf makinasının ortak özellikleri ise şu şekilde;

Her iki kamera da dayanıklı. Toza ve neme  dayanıklı yapıları ve güvenli ve rahat bir kullanım için büyük, sağlam bir tutuşa sahipler.

Kameraların üst kısmında nispeten büyük bir bilgi ekranı, iki kadran, özel bir video kayıt düğmesi, bir ISO seçim düğmesi ve deklanşör düğmesinin yanında bir pozlama telafisi düğmesi yer verilmiş.

Elektronik vizör 3,69 milyon nokta çözünürlüğe sahip ve minimum sapmalarda uçtan uca net, doğal bir görünüm sağlıyor. Yaklaşık% 100 bir çerçeve kapsama, 0.8x büyütme ve 37 derecelik çapraz görüş açısı var. EVF (elektronik vizör sistemi) üzerinde kirleri iten bir flor kaplama da kullanıldığı verilen bilgiler arasında.

EVF’ye bakarken, fotoğrafçılar ISO, AF alanı modu ve Picture Control gibi çekim ayarlarını görmek ve ayarlamak için i menüsünü aktifleştirebiliyorlar.

EVF altında 3.2 inç, 2.1 milyon nokta dokunmatik ekrana sahip bir LCD. Bu ekranın yukarıya ve aşağıya hareket edebildiğini de eklemeliyim.

Her iki kamera da, odak düzlemi faz algılamalı AF ve kontrast algılamalı AF arasında otomatik olarak geçiş yapmak için bir algoritma kullanan hibrit bir AF sistemine kullanıyor.

Nikon fotoğraf makinesinde ilk kez kamera içi 5 eksenli titreşim azaltma görünüyor. Sistem 5-stop kompanzasyon sağlıyor ve ayrıca lens adaptörüne monte edilen F-mount lenslerle de uyumlu.

 

Video cephesinde, her iki kamera da 4K Ultra HD çekimi yapabilir. Diğer video özellikleri arasında 10 bit N-Log HDMI çıkışı, Etkin D-Lighting, elektronik titreşim azaltma, odak tepe noktası, zaman kodu senkronizasyonu desteği ve 1080 çözünürlükte 120 fps slow motion kayıt yapabiliyor.

Nikkor Z Lensler

Nikon, üç adet Nikkor Z lensini duyurdu: 24-70 mm f / 4 S, 35 mm f / 1.8 S ve 50 mm f / 1.8 S.

Nikon lenslerin yeni S-Line ürünü, Nano Crystal Coating özelliğini taşıyan ve her zamankinden daha sıkı bir kalite standardını karşılayan ürünler. Lensler tamamen kapalılar hareketli parçalar bile  ve hem toza hem de dneme karşı dayanıklı bir yapıları var.

Yeni lenslerdeki her kontrol halkası, daha sessiz ve daha yumuşak bir diyafram ve odak değişiklikleri sağlıyor. bu özellik profesyonel video kaydı için geliştirilmiş. Objektifler ayrıca daha sessiz bir AF sürücüye sahipler

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Z7, 27 Eylül’de 3,400 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulacak . Z6 Kasım ayı sonlarında mağazalara 1,996 dolarlık bir fiyat etiketi ile girecek . Yeni 24-70mm lens ile eşleştirildiğinde, Z7 ve Z6 sırasıyla 4,000 dolar ve 2.600 dolar .

Nikkor Z 24-70mm ve 35mm f / 1.8 G 27 Eylül’de satışa sunulacak ve sırasıyla $ 1,000 ve $ 850 olarak fiyatlandırılacak. 50mm f / 1.8 G Ekim ayı sonunda  600 $’a satışa sunulacak

Nikon FTZ Montaj Adaptörü 27 Eylül’de satışa sunulacak ve onun da fiyatı  250 $ .

 

Nikon ‘un fotoğraf sektörünü heyecanlandıran duyurusu ve geri sayımı artık bitti. Artık daha güçlü aynasız fotoğraf makinası sistemi ile Sony ve Fujifilm’in aynasız fotoğraf makinesi sektörünü domine etmesinin önüne geçmek istiyorlar bu çok belli. Kağıt üzerinde bakıldığında sektör için çok üstün D850 gibi özellikleri ile rakiplerini tam anlamı ile geride bırakamasa da kendi kullanıcısına güçlü ve rekabetçi ürünler geliştirmiş ve rakip ürünleri tercih edebilecek yeni müşterilere de ben buradayım imajını yaratmış buluyor. Bu konuda söylenecekler şimdilik bu kadar. Bakalım sektörden neler değişecek…

Ayrıca aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi de ihmal etmeyin Görüşmek üzere..
Sosyal medya hesaplarım;
Instagram
Youtube
Twitter
Facebook
Ayrıca kulübe katılmak isterseniz Anadolu Fotoğraf Kulubü Instagram hesabını da takip ediniz.
Anadolu Fotoğraf Kulubü

 

Leave a comment