Bu Web sitesi sağ tıklama özelliğini devre dışı bırakmıştır. Fotoğraflar ile ilgili görüşmek ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
logo

Nikon Sonunda Yarın Açıklıyor!

Nikon geçtiğimiz günlerde neredeyse bütün dünya sitelerinde bir geri sayım sayacı başlatarak 23.08.2018 Perşembe sabah saat 06:00’da yapacağı etkinliği duyurmuştu.Bu süreçte firmanın yayınladığı video ve görsellerden yola çıkarak fotoğraf camiasında öne çıkan söylentileri derledim. Keyifli okumalar dilerim.


Aynı zamanda bu etkinlik ile ilgili bir de mikrosite yayınalayan  firma aynı geri sayımı burada da oluşturmustu.

Bu tarihten itibaren tüm beklenti Nikon’un aynasız yeni bir fotoğraf makinası tanıtacağı üzerinde yoğunlaşırken firma da heyecanı arttırması bakımından Birleşik krallık Youtube hesabı üzerinden bir video yayınlayarak “Sayısız ışığın bir araya gelmesi, uzun yolculuklarının sonunda bir görüntü oluşturuyor. Nikon’un geleceğe yönelen devam eden misyonu: ışığı mükemmel resimler oluşturmaya yönlendirmek. Daha fazla bilgi edinmek için buradan kaydolun” notu ile  22 Temmuzda yayınladı. Nikon kullanıcıları merakı iyice artmışken yayınlanan videoda yüksek olarak “ışık” vurgusu yapılması ve sensör imgesi içerene bir video gelmesi dedikoduları körüklemeye devam etti ve artık beklenti Full Frame 45mp bir sensör olabileceğini yüksek sesli olarak telaffuz edilmesine neden oldu.

Bununla da yetinmeyerek sürekli gizli detayları vermek için fotoğraf paylaşımı da yapıldı. Bu fotoğraflardan bir kısmı bize profesyonel seride, hareketli 3,2″ boyutlu bir ekran ve de optik vizor sistemli bir fotoğraf makinası olabileceği izlenimleri veriyor.
Tarih 8 Ağustos’u gösterdiğinde ise yayınlanan videoda firmanın geçmişten günümüze gövdelerine yer verilerek yine bir siluet ile fotoğraf makinasının sol üstte mod kadranı sağ üstte deklanşör ve askı bağlantı noktaları ile deri kaplı el tutamağı açıkça göründü.

Fotoğraflar üzerinden yürütülecek fikirlerde lansman sırasında sadece yeni aynasız fotoğraf makinasının duyurulmayacağı, aynı zamanda en az 2 yeni lensin de duyurulacağı beklentisi bir hayli yüksek. Bunun sebebi de yayınlanan fotoğrafların içerdiği lenslerin birbirinden farklı görünmesi oldu. Beklenti ise bir adet 24-70 ve 1 adet 35mm lens tanıtılacağı yönünde.

Geri sayım yaklaştıkça artık ön görüntünün olduğu video ve fotoğraf paylaşılmıştı. Bu paylaşımda bize Nikon’un yeni bir lens ailesinin de duyurusunu yapacağı bilgisini vermiş oldu.   Z mound olarak adlandırılacağı tabi ki yine söylentilerden ibaret…

Zaman iyice daralırken bu sefer yayınlanan  yan görüntüde 24 rakamı artık seçilebilir bir halde. 24-70 beklentisi yüksek ama 24-105 veya 24-50 lensleri de beklenecek ihtimaller arasına girdi.

Buraya kadar okuduğunuz bütün her şey Nikon’un yayınladığı görüntülerden yola çıkarak fotoğraf camiası tarafından öne atılan söylentilerden ibaret. Artık Nikon’un en az bir fotoğraf makinası ve en az 2  lens tanıtılacağına kesin gözle bakılırken, bazı çevreler 2 adet fotoğraf makinası tanıtılacağını ve bu fotoğraf makinalarından birinin 24Mp olacağını da açık açık söylüyor.

Son olarak 19 Ağustos tarihinde bu konuda bir duyuruyu yine Youtube üzerinden yayınladığı video ile yapan Nikon. Artık fotoğraf makinasının sadece silüetini değil genel hatlarıyla kullanımı sırasında  görüntüler verdi. Tabi ki tam hatları ile göremedik fotoğraf makinasını ama bazı konular artık net. Dokunmatik ekran ve tele objektif ile kullanıldığı. Fotoğraf makinasının boyutununda giriş seviyesi aynasızlar gibi küçük olmadığı artık netleşen detaylar arasında.

Aynasız fotoğraf makinası sektörüne yeni bir oyuncu yarın sabah gelmiş olacak ve bu yeni fotoğraf makinası oldukça iddialı gibi duruyor acıkçası. Bakalım yeni gün bize ne gösterecek.

Ayrıca aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi de ihmal etmeyin Görüşmek üzere..
Sosyal medya hesaplarım;
Instagram
Youtube
Twitter
Facebook
Ayrıca kulübe katılmak isterseniz Anadolu Fotoğraf Kulubü Instagram hesabını da takip ediniz.
Anadolu Fotoğraf Kulubü

 

 

 

 

Leave a comment