Bu Web sitesi sağ tıklama özelliğini devre dışı bırakmıştır. Fotoğraflar ile ilgili görüşmek ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
logo

Honda Type R’ın fotoğraflarını çekmek…

Selamlar ve sevgiler…

Bildiğiniz üzere Motor1.com’un youtube hesabındaki bütün Kurgu ve montajları ben yapıyorum. İşim otomobillerle içli dışlı olmamı sağlıyor bu durumda haliyle. İşin özünde her ne kadar Mekan fotoğrafçısı olarak kendimi etiketlesem de hatırı sayılır miktarda otomobil de fotoğraflıyorum. Otomobil fotoğraflamasamda mutlaka kurgusunu montajını yapıyor oluyorum. Geçtiğimiz günlerde test için Motor1 editörü Onur’a (Agemennon veya Onur Koray olarak tanıyorsunuz) gelen Honda Civic TypeR’ın test videosu çekilirken ben de fotoğraflarını çektim ve bu fotoğraflar şu anda F1 Racing dergisi Eylül  sayısında yayınlandı. Bir çekim hikayesi için de hadi buyurun…

Bunu da oku;
Yıldız pozlama nasıl yapılır?

Honda Civic Type R’ı tanıyalım;

Honda, Civic Type R’ı Türkiye için 2017 Autoshow’da tanıtmıştı. O zamanda ben basın gününde üzerinden örtüsü kalkarken fotoğraflamıştım hatta o görüntülerde şu andan motor1.com’da yayında. Test için alındığında benim fotoğrafların dergide yayınlanacağından haberim yoktu ama ben tam ekipman ile orada olunca çekimlerinde daha bir özenli davrandım haliyle.

Honda Civic Type R 2018 / Kaput

Bu çekim için kullandığım makinem Canon EOS 6D ve Sigma 24-70mm f2,8 lensim oldu ağırlıkla. Bazı yakın detaylarda ise Canon 50mm F1,8 Kullandım.

İç mekan fotoğrafları;

Honda Civic Type R 2018 /İç mekan

Aracın dışında çok fazla detay olduğundan bunların bir çoğunun fotoğraflarda net bir şekilde görünmesini amaçlayarak fotoğrafladım. Güneşli bir havada ve de güneş tam tepedeyken çekim gerçekleşti. Işığın az olması kadar çok olması da zorlayıcı oldu haliyle. Bu sorunu da diyafram öncelikli mod ile sabit diyafram çalışarak, buna ek olarak ta ölçüm modumu değiştirerek aştım.

Honda Civic Type R 2018 / Vites
Honda Civic Type R 2018 / İç mekan genel
Honda Civic Type R 2018 / Kadran
Honda Civic Type R 2018 / İç mekan
Honda Civic Type R 2018 / İç mekan
Honda Civic TypeR 2018 / Koltuk

İç mekan sportif bir araç olması ve de açılır tavanı olmaması sebebi ile karanlık oluyor hali ile . Buna bir de aracın tavan kaplamasının da siyah olması eklenince özellikle iç alanda çalışırken oldukça ışık koşulları zorlayıcı olmaya başlıyor. Ben bu sorunu Sürekli bir led ışık ve Tepe flaşı kullanarak giderdim. Tepe flaşında ise 20*20 bir minik softbox kullanarak parlak yüzeylerde sert parlamalar olmasının önüne geçtim.

 

Aracın dış fotoğrafları;

Honda Civic TypeR 2018 / Dış
Honda Civic Typer 2018 Dış
Honda Civic Type R 2018 / Typer Logo

 

Bu konulara dikkat!

Bazı konuları çekerken dikkat edilmesi mutlak suretle gereken konular vardır ki otomobil konusunda bu kesinlikle marka logolarının düz konumda olmasıdır. Hatta bu konudaki en güzel örnek Rolls- Royce firmasının aracın hızı ne olursa olsun dönmeyen hep okunabilen janttaki marka logoları örnek verilebilir. Ben bu konuda statik bir çekim yaptığımdan araç konumlandırma aşamasında bu konuya dikkat ettim.

Honda Civic Type R 2018 / Jant-Lastik

Fotoğraflarımı maksimum çözünürlükte RAW olarak kayıt ettim. Baskıya girecek fotoğrafları riske etmek düşünülemezdi. O sebeple tüm fotoğraflarınızı mutlaka RAW olarak kaydetmenizi tavsiye ediyorum.

Honda Civic Type R 2018 / Vorteks

 

 

 

 

Honda civic type R 2018 / Vorteks 2

Bu çalışma sürecinde ISO’yu hep kontrol altında tutmaya özen gösterdim. Dış alandan 200 ISO ve iç alanda ise 800 ISO’yu geçmemeye özen gösterdim. Canon EOS 6d ISO başarısı yüksek bir fotoğraf makinesi olduğundan bu konu beni hiç ama hiç zorlamadı.

Konu spor bir otomobil olunca neresinden bakarsanız bakın mutlaka güzel bir kadraj yakalayabiliyorsunuz. Honda Civic Type R’ın da hakkını yemeyelim oldukça yakışıklı bir model olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bir çekimden de geriye kalan bu fotoğraflar ve sürüşü esnasında yaşattığı heyecan kaldı bana …

Honda Civic Type R 2018 / Arka

 

Honda Civic TypeR 2018 / Motor

Bu arada burada gördüğünüz tüm fotoğrafların şu anda ham halde olduğunu da eklemek isterim.

 

Bunu da Oku;

En iyi aynasız hangisi? Sony / Nikon karşılaştırması

Eisa’da ödül alan fotoğraf makinaları hangileri?

Sosyal medya hesaplarım;
Instagram
Youtube
Twitter
Facebook
Ayrıca kulübe katılmak isterseniz Anadolu Fotoğraf Kulubü Instagram hesabını da takip ediniz.
Anadolu Fotoğraf Kulubü

Comments are closed.