Bu Web sitesi sağ tıklama özelliğini devre dışı bırakmıştır. Fotoğraflar ile ilgili görüşmek ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Canon EOS M50 İzlenimlerim

Herkese merhaba;

Canon Türkiye bu gün (11.08.2018) en son aynasız makinası olan Canon EOS M50 modelinin Türkiye lansmanını Canon Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu’nun şık sunumu ile İstanbul’da  gerçekleştirdi. Ayrıca Canon DSLR ürün gamında bulunan bir çok makinanında denetleyebildiğimiz etkinlikte M50 ile ilgili bilgileri aldım ve bu yeni makinayı deneyimleme fırsatı buldum.

TASARIM

M50 oldukça kompak bir makina ele aldığınızda ise ilk göze çarpan malzeme kalitesi oluyor. Sağlam bir tutuş hissi veren tasarımı fotoğraf çekerken rahat hissettiriyor. Makina üzerinde çok tuş bulunmuyor. Japon mühendislerin oldukça sade bir çalışma yapmak üzere oldukça çalıştığı belli oluyor. Fotoğraf makinasının genel olarak sağ elde kullanılmak üzere tasarlanmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

Canon M50’nin arka görüntüsünde 3″ hareketli dokunmatik ekran büyük bir yer kaplarken, buna ek olarak 5 tane tuş ve bir navigasyon tuş takımı bulunuyor.

Üst kısımda ise sağda mod tekerleğine entegre edilmiş açma kapama düğmesi, onun hemen önünde ise video kayıt düğmesi ve deklanşör bulunuyor. Deklanşörün çevresine entegre edilen ayar tekerleğinin solunda ise programlanabilir bir tuşa yer verilen EOS M50 Vizor çıkıntısı ve bu çıkıntı içerisindeki flash ve flaş kızağı ile üst görünümün tasarımını tamamlıyor.

Fotoğraf www.dslrbeginners.com

M50’ye sağdan bakıldığında kapaklı bir bölümde HDMI bağlantısına yer verilirken bunun hemen altında ise Wifi fonksiyonu için kolay bağlantı tuşu bulunuyor.

Diğer yönde ise mikrofon girişini yine bir kapaklı bir yuvayla sağlayan EOS M50 NFC bağlantı yüzeyini de bu alanda konumlandırmış. Sd kart için ise pil kapağının altında yer ayrılmış.

Daha çok beyaz olan model ile vakit geçirmeme sebep olan çok albenili duran rengi ile tasarımsal olarak çok iyi bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim.

TEKNOLOJİ

Canon EOS M50’nin özellikleri oldukça iyi duruyor. APS-C boyutlu 1,6 çarpanlı sensörü yeni geliştirilen Digic 8 işlemci ile desteklenerek hem saniyede 10 kare çekim hızına erişilmiş hem de 25600 iso hassasiyeti ile keskin fotoğraflara ulaşmak amaçlanmış. Gövdesi üzerinde güncel olarak sunulan bütün bağlantı yöntemlerini sunan EOS M50 ile Bluetooth, NFC ve Wifi ile ister akıllı telefona, isterseniz tablete ve bilgisayara anlık görüntü paylaşımı yapabiliyor. Canon’un daha önce diğer makinelerinde da kullandığı Dual Pixel CMOS AF teknolojisine de yer verilen EOS M50 etkinlik sırasındaki deneyimlerimde oldukça başarılı ve kararlı bir çalışma grafiği sundu. Özellikle sunum sırasında üzerinde oldukça durulan bu teknoloji gerçekten başarılı. 143 odak noktası arka dokunmatik ekran üzerinden yapabileceğiniz odaklama işlerinde sizin için işleri kolaylaştırıyor. Bu arada arka ekranın ve vizor içerisindeki ekranın da oldukça başarılı olduğunuda eklemeliyim. Arka ekranın dokunma tepkilerine verdiği tepkinin de vizor içerisindeki ekranın da tepkileri oldukça canlı. Canon kullanıcısı olarak benim de mutlu olmadığım bir konuyu  EOS M50’ile  çözmüş durumda firma.

Canon EOS M50 4K 25 Fps video kaydı yapabilme yeteneği ile gelen model Youtube içerik üreticilerine derin bir göz kırparken Sony’e de inceden bir selam göndermeyi ihmal etmiyor tabi.  Son Olarak ta 14 bit RAW fotoğraf,  HDR video, beş yönlü titreşim engelleme fonksiyonu ve focus peaking teknolojilerinin bünyesinde bulunduran Canon EOS M50 oldukça teknolojik bir fotoğraf makinası.

ÇEKİM KALİTESİ

Lansman sırasında deneyimlediğim kadarı ile yorumlama gerekirse ürünün rakiplerine kıyasla aşağı kalır yanı yok. Fakat bu konuda detaylı yorum yapmam için EOS M50’yi test etmem gerekiyor. Kısa deneyim süresi ile doğru bir yorum yapamam.

OLUMSUZ YANLARI

Genel olarak bende olumlu bir izlenim bıraksa da EOS M50 geç kalmış fakat iyi özelliklerle donatılarak bize bunu affettirmek üzere tasarlanılmış bir fotoğraf makinası imajı çizmekte bence. Ürünün tasarımından kaynaklanan bir şikayetim de yok diyemem. Ürünün ayar tekerleğinin 1 tane oluşu, enstantane ve diyafram arasında ayar geçişi için bir tuşa basma zorunluluğu benim pek hoşuma gitmedi.  Bir de benim gibi kocaman elleri olan birisi için tuşlar biraz küçük ama bu affedilebilir bişi çünkü fotoğraf makinası küçük olsun istiyoruz. Ayrıca uzun kullanımda kesinlikler alışıla bilecek bir şey. Son olarak ise solaklar için biraz daha uzun bir alışma süreci gerekeceği aşikar.

FİYAT

Canon kullanıcılar için EOS M50’yi bir mikrofon, mini tripod’un da içinde bulunduğu vlog paketi ile sunmayı amaçlıyor önümüzdeki haftalarda. Bu paket ile ilgili bir fiyat duyurusu yapılmadı ama lansmandan çok önce satışına başlanıldığından bu gün (11.08.2018) fiyatları ile 15-45 STM Lens ile 4099 TL’den başlayan fiyatlarla bulunabiliyor ama malum döviz bir durduğu yerlerde durmadıği için biz son kullanıcı olan fotoğrafçıları fiyat konusunda oldukça zor günler bekliyor.

SON SÖZ

Açıkcası beğendim abiler ablalar. Çok eleştirilecek bir yanı yok. Ne dediyse yapabilen bir makina (Kısa deneyim sonu yorumum). Ayrıca EoS M50  2018 TIPA tarafından en iyi giriş seviyesi aynasız fotoğraf makinası ödülününün de sahibi olduğunu eklemem gerekiyor.

 

Ayrıca aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi de ihmal etmeyin Görüşmek üzere..
Sosyal medya hesaplarım;
Instagram
Youtube
Twitter
Facebook
Ayrıca kulübe katılmak isterseniz Anadolu Fotoğraf Kulubü Instagram hesabını da takip ediniz.
Anadolu Fotoğraf Kulubü

2 thoughts on Canon EOS M50 İzlenimlerim

    • Merhaba;

      Etkinlik kapalı mekanda gerçekleştirildi ve bir çekim alanı bulunmuyordu. Fotoğraf makinesi ile uzun çekim süreleri geçirme imkanım olamadı. gerçej ve objektif bir yorum için belki de uzun bir testten sonra yorum yapmam gerektiği için bir iki kelime ile yazımı tamamladım. Yorumunuz için teşekkürler…

Leave a comment