Bu Web sitesi sağ tıklama özelliğini devre dışı bırakmıştır. Fotoğraflar ile ilgili görüşmek ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
logo

Sony Alpha A7R III mi? Nikon Z7 Mi? Hangisi üstün?

Aylarca süren sızıntı, söylentiler ve spekülasyonlar gibi görünen Nikon Z7 full-frame aynasız fotoğraf makinesi nihayet geldi. Bir dizi cazip özelliklere sahip olan Nikon, 1959’da Nikon F’den bu yana şirketin en önemli lansmanı olduğunu iddia ederek, kamera dünyasının inanılmaz heyecan duydumasına sebep oldu.

Fotoğraf makinaları tanıtılır tanıtılmaz direkrakip aldığı ürün  Sony AlphaA7R III ile kıyaslanmaya başlandı.  Buyrun  Sony’nin kendi yüksek çözünürlüklü tam kare aynasız kamerası ile Nikon’un yeni Z7 modelini bir karşı karşıya getirelim. 

Bu soruyu cevaplamaya yardımcı olması için, iki kamerayı çeşitli temel kategorilerde, çözünürlükten performansa karşılaştırdım.

 

Bunu da Oku;Nikon yeni aynasız Z serisi fotoğraf makinalarını tanıttı.

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: çözünürlük

Hem Nikon Z7 hem de Sony Alpha A7R III, arkadan aydınlatmalı sensör tasarımları kullanıyor. Z7’nin kağıt üzerindeki üstünlüğünün sebebi, Alpha A7R III’ün 42,2MP çözünürlüğüne karşı  45,7 MP piksel olan sensör çözünürlüğü.

Piksel sayısındaki fark göz ardı edilebilir. Z7 sensörünü henüz tam olarak test edemesek de Nikon D850 modelindeki 45,7 MP tam çerçeve sensörden performansta çok  uzakta olmasını beklenmiyor. Ve eğer durum böyleyse, sonuçların A7R III’ün üretebileceği muhteşem görüntü kalitesine uygun olmasını bekleyebiliriz. İkisi arasındaki belirgin farkları tespit edecekseniz arada bariz bir piksel farkı yada dinamik aralık farkı olması gerekmekte bu kritere göre bence makinalar neredeyse eşit gibi. Tabi ki bu konuda kesin kanıya varmak için Z7’nin de test edilebilir konumda olması gerekiyor.

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: otomatikfokus

Bu kameraların her ikisi de gelişmiş hibrit çip üzerinde faz algılama ve kontrast AF sistemlerine sahiler . Nikon Z7, görüntü alanının% 90’ını kapsayan 493 faz saptama AF noktasını alırken, A7R III görüntü alanının% 68’inden fazlası 399 faz saptama noktasına sahiptir.

Ama herşey bundan ibaret değil tabi ki de.Alpha A7R III’ün   EyeAFözelliği  özellikle portre ve sosyal fotoğrafçılar için büyük bir fayda sağlıyor.Bu sistemkonu içinde gözleri tespit ediyor, kadraj hareket etsede odaklamayı sürdürebiliyor. Akıllı oyuncaklar değil mi? 🙂

Sony Alpha A7R III vs Nikon Z7: çekim hızları

Nikon Z7, D850’nin 7fps hızında çekim hızını iyileştirerek hızlı bir şekilde 9 kare hızında çekim yapabiliyor. Bununla birlikte, bu Sony Alpha A7R III’ün 10fps’si kadar marjinal olarak daha iyi.

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: EVF

Hem Nikon Z7 hem de Sony Alpha A7R III dijital fotoğraf makinesi yüksek çözünürlüğe sahip 3.6 milyon nokta ekrana ve hızlı 60p yenileme hızına sahip 0,5 inç elektronik vizörlere (EVF) sahiptir. Ancak, bazı ince farklılıklar var, Z7’nin 0.80x’e kıyasla 0.78x büyütme özelliğine sahip Alpha A7R III modelindeki EVF, Nikon kendi optiklerinin bile büyük bir netlik için kullanıldığını gösteriyor. Farkı fark edecek miyiz? Bence bu mümkün değil.

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: LCD ekran

Alpha A7R III, 1.440.000 nokta çözünürlüğüne sahip 3,0 inç ehareketli dokunmatik ekrana sahipken, Z7’nin 2,100,000 nokta çözünürlüğüne sahip 3,2 inç hareketli dokunmatik ekranı ile geliyor.

Ekranın keskinliği söz konusu olduğunda ikisi arasında seçim yapmak için fazla zorlanmıyoruz , ancak dokunmatik ekran arayüzlerinin gerçek fark yaratan unsur olduğunu ve kameralara nasıl entegre edildiğine bakılması gerekiyor.

A7R III’ün dokunmatik ekran kontrolü, odak seçimi, deklanşörün tetiklenmesi (ekrana dokunarak) ve görüntülerin gözden geçirilmesi ile sınırlıyken, Z7’nin dokunmatik ekran entegrasyonu çok daha fazla ilerleyerek menüde gezinme ve ayarların seçilmesini sağlıyor.

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: boyut ve ağırlık

İki kameradan, 134 x 67,5 x 100,5 mm’lik Z’ye kıyasla 126,9 x 73,7 x 95,6 mm (wxdxh) boyutunda daha kompakt tasarıma sahip Alpha A7R III.

Z7’nin derinliği, A7R III’den daha büyük bir tutacağı olduğu için biraz aldatıcı gibi duruyor. Kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj bu konu göreceli açıkçası.

Ağırlık , yine 657g ağırlığındaki Alpha A7R III ve 675g’de de Z7  aralarında seçim yapmak içinbir kaç gramdan şikayetçi olmak gerekiyor. Hadi ama bu iki makinadan evvel ne kullanıyorduk? Bir dslr kullanıcısı boynunda en iyi ihtimal ile 1 kg taşıyor demektir.

Her iki kamera da sert ve dayanıklı magnezyum alaşımı ön, arka ve üst kapaklara sahip ve her ikisinin de dış etkilerden  korunmak için hava sızdırmazlıkları var.

Sony Alpha A7R III vs Nikon Z7: video özellikleri

Üst düzey video özellikleri her iki kamera da 30 saniyeye kadar 4K video çekebiliyor, her ikisi de daha hızlı kare hızlarında daha düşük çözünürlüklü kayıt seçenekleri sunuyor. Her ikisinde de harici bir mikrofon ve kulaklık takmak için bağlantı noktaları bulunur.

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: depolama ortamı

Sony şu anda sadece XQD kart üreticilerinden biri olmasına rağmen (yüksek okuma / yazma hızları ve yüksek kapasiteli depolama olanağı sunan), XQD formatını kendi Alpha A7R III için değiştirdi, bunun yerine yalnızca SD kart yuvasını tercih etti. Daha hızlı UHS-II tipi kartları destekliyor.

Buna karşılık Nikon Z7, sadece bir XQD kart yuvasına sahip. Buradaki fark , Z7 kullanıcılarının daha geniş çapta erişilebilir hale geldiklerinde gelecekteki CFExpress kartlarının performansını kullanabilmelerini sağlamak. CFExpress kartlarını hiç duymadınız mı? Endişelenmeyin, XQD bellek kartları ile aynı dış tasarıma sahipler, ancak daha büyük performans özellikleriyle, daha geniş bir üretici desteği olacağı bekleniyor. İnşallah öyle olur :))

Nikon Z7 vs Sony Alpha A7R III: pil performansı

İlginç bir şekilde, Z7, D850’ye güç veren 1,840 çekim pil ömrü sağlayan EN-EL15a pilin daha yeni bir versiyonunu kullanıyorken, Z7’deki EN-EL15b yalnızca  330 çekim sunabiliyor.. Görünüşe bakılırsa, gerçek dünya kullanımında yaklaşık 600 çekim elde etme olasılığınız yüksek olsa da, bunu kendimize test etmemiz gerekecek. Sony ‘de işe işler biraz farklı, Alfa A7R III bir 530 çekim  pil ömrüyle, Sony’nin en yeni NP-FZ100 pili kullanıyor.

Kıyaslamamız burada son buluyor. Sizce hangi makina üstün? Siz hangisini tercih ederdiniz? Neden bu tercihi yapardınız? Lütfen yorum olarak bana yazın. Ayrıca aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi de ihmal etmeyin Görüşmek üzere..

Sosyal medya hesaplarım;
Instagram
Youtube
Twitter
Facebook

Ayrıca kulübe katılmak isterseniz Anadolu Fotoğraf Kulubü Instagram hesabını da takip ediniz.

Anadolu Fotoğraf Kulubü

One thought on Sony Alpha A7R III mi? Nikon Z7 Mi? Hangisi üstün?

Leave a comment